Tegnap volt egy kis naplós népszavazás a fenti témában. Szeretnénk-e, támogatjuk e..És az eredmén? Perszehogynem.
Mindezeken túl, van több észrevételem az ügyben.
- Egyrészt, maga a riport, illetve annak összeállítása kritikán aluli volt. Megjelent benne Boros Péter miniszterelnök úr, aki elmagyarázta, hogy miért is tartja fontosnak a szingli-adó bevezetését.
Röviden: azért, hogy mindenki egyformán járuljon hozzá a társadalom reprodukciós céljaihoz. Aki gyermeket nevel, az ugye rengeteget (meg még annál is többet..) költ a gyermekeire - (vagyis arra, hogy adófizető polgár(oka)t neveljen az országnak. Aki meg nem nevel gyermeket, az ezt a feladatot nem vállalja magára. Úgyhogy, BP álláspontja szerint, az arányos és egyenlő közteherviselés jegyében, méltányos, ha fizet valamilyen hozzájárulást.
Az összeállítás aztánelég jól elsiklott mindenféle jelentéktelen irányba, nyilatkozott egy szingli táncos, aki kifejtette azon magvas gondolatát, miszerint a "gyermekvállalás a családok magánügye" és megjelent egy szociológus véleménye is, aki szerint pedig -nézzünk csak Olaszországra, megbukott a hagyományos családmodell. Szóval a riportalanyokat jól elbeszéltették egymás mellett, és értelmes, építő diskurzus nem alakult ki.
- Másrészt, így a lényeg körbejárása elmaradt - (javukra legyen mondva, ez a Naplótól elég szokatlan.) Mert a kérdéskör valaho azon a tényen alapul, hogy a népesség megtartása és a nemzet megmaradása mint olyan, ún. államcél. Vagyis olyan, alkotmányos szinten ugyan nem lefektetett de a valóságban politikai szinten egyhangúan támogatott cél, amelyet a mindenkori kormány (legalábbis a politikai ígéretek szintjén) el kíván érni.
És innentől az az állampolgár, aki gyermeket vállal, nem tesz mást, mint (bizonyos értelemben persze) államcélt valósít meg. Az államért, a társadalomért és annak jövőjéért tesz, dolgozik, válllal anyagi és nem anyagi áldozatot. Így aligha kérdéses, hogy az ilyen állampolgár jogosult-e ehhez kapcsolódó kompenzációra többiekhez képest.
Már "csupán" a forma és a mérték a kérdéses. A forma.. nos, azt gondolom, talán BP itt hibázott. Mert a forma nagyon nem mindegy. Egészen máshogy hangzik, ha azt mondjuk, hogy a családok kapnak adókedvezményt (vagy egyéb transzfert), mint ha azt, hogy a "szinglik fizessenek adó". Pedig lehet, hogy az eredmény ugyanaz.
A mérték.. az pedig egy további, (amúgy hatalmas) téma. A holnapi bejegyzésben olvashatsz róla.